Hakkımda

1980 Bolu’da doğdum. Lise mezuniyetinden sonra 1998 yıllarında bilişim alanında çalışmaya başladım. Anadolu Üniversitesi (aöf) Kamu yönetimini bitirdikten sonra, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Adli Bilişim Mühendisliği yüksek lisansı yaptım. Ardından Kırıkkale Üniversitesi Bilgisayar Programcılığını bitirdim. Karışık ve uzun bir eğitim hayatım oldu.

İş hayatımın ilk yıllarında İstanbul Etiler’de bir oyun-bilgisayar-sarf malzeme (mertay bilgisayar) satan mağazada ofisboy olarak işe başladım. O yıllarda özellikle 1.44 disketli oyunlar revaçtaydı. Orada 1 yıl kadar çalıştıktan sonra Ankara’ya ailemin yanına geldim. Daha sonra Ankara’da Akay yokuşu bitiminde Burcu Bilgisayar’a teknik servis elemanı olarak başladım. (Şuan orada kuruyemişçi var) Başladım diyorum aslında ama kendimi ateşin içine atıverdim. (Ofisboylukta çalıştığım abilerin yanında ne kaptıysam o vardı) Fazla bilgim olmadığını işveren de biliyordu ancak çok cüzi bir maaş istemiştim. (9.000.000 TL, şimdinin 9 TL’si.) İstediğim maaş işverenin işine geldiği için 1 hafta içinde işe başladım. Ama şöyle bir durum vardı, teknik serviste 1 personel çalışıyordu ve o personelde 1 hafta içerisinde askere gidecekti. Bana 1 hafta içerisinde öğretebildiği herşeyi öğretmeye çalıştı. Şu şu arızalar geliyor, şöyle böyle… Acımasız, agresif, internetsiz, yardımsız bir çalışma hayatı beni bekliyordu. Çok zor oldu gerçekten de.

Şu sıralar bir A.Ş.’de Developer olarak çalışmaktayım. İş hayatımın son 5 yılında Macos ve Linux kullanmaktayım. İş yerinde Ubuntu ve MacOS evde ise yine MacOs. Windows 10’da bir şey yüklerken hala “Disketi Var”, “A:” gibi terimler gördükten sonra Linux ve Macos’un kıymetini daha iyi anlıyor insan. Daha ağız tadıyla Windows bir laptop’ta bilgisayarı kapatmadan sadece kapağını kapatarak çantama koyamadım, hadi koydum diyelim tekrar açtığımda makine kendine gelene kadar sistemi baştan yüklersin. Belki Windows 10’da düzeltmişlerdir ama yok arkadaş, linux veya macos gibisi yok gerçekten de.

Yazdığım blog yazılar tamamen bana aittir. İnternetten aldığım yardımlar da elbet olmuştur ama en az 2 linux sunucuda çalıştırdığım komutlar ve adımlardır. Şuan için çoğunlukla linux konusunda yardımlar paylaşmaya çalıştım. Yazılım ve diğer konularda da elimden geldiğince yazı hazırlayacağım. Diğer sitelerde bulamadığım ve merak ettiğim konuları açıklamaya çalıştım. Eksiklerim mutlaka vardır, yorumlar kısmına iletebilirseniz eklemeler yapabilirim.

Yazıları referans göstererek paylaşabilir, çoğaltabilir ve yayınlayabilirsiniz. Referans derken emeğe saygı olarak kaynak linki vermeniz yeterli olacaktır.

Sevgiler…